מוזיקולוגיה מקיפה המקיפה את כל הז'אנרים והסגנונות

התקליטנים הגדולים משנות ה-90‍

הצליל של שנות ה-90 עדיין איתנו היום. מגראנג' לבריטפופ ומעבר לכך, העשור הזה היה אחד שראה את מוזיקת הרוק חוזרת אחרי הפסקה קצרה מהמצעדים. גם המוזיקה האלקטרונית פרחה, עם הופעות כמו The Chemical Brothers ו-Fatboy Slim שהובילו את תרבות הדיג'יי ותרבות הרייב כאחד. עם זאת בחשבון, אין זה מפתיע שרבים מהתקליטנים הגדולים ביותר מהתקופה הזו הגיעו מבריטניה או שהיה להם איזשהו קשר עם סצנת המועדונים המשגשגת שלה. רבים מהשמות האלה גדולים היום כמו פעם אז - לא רק בגלל שהם נשארים דמויות משפיעות בז'אנרים שלהם, אלא גם בגלל שהם ממשיכים לסייר ולשחרר חומרים חדשים באופן קבוע.

Fatboy Slim

במובנים רבים, נורמן קוק הוא הסנדק של בית החדר הגדול. הוא התחיל באמצע שנות ה-90, דיג'יי עבור אנשים כמו מייקל האצ'נס ופיט ברנס מהבריטפופ שחקנים Dead or Alive ו-The Beautiful South, בהתאמה. משם, הוא המשיך והקים חברת תקליטים משלו, Skint Records - שההוצאה הראשונה שלה הייתה סינגל משלו, "Who's Your Friends". התקליט הזה סימן את תחילתה של קריירה מצליחה מאוד בתור Fatboy Slim, כזו שזכתה בקוק בשני פרסי בריט וכן בפרס גראמי עבור הקלטת הריקוד הטובה ביותר. למרות שהפופולריות שלו פחתה במקצת בשנים האחרונות.

האחים כימיקל

הקריירה של The Chemical Brothers, שנולדה מאותה סצנת רייב שהולידה את Fatboy Slim ותקליטנים איקוניים אחרים, החלה ב-1995 עם יציאת אלבום האולפן השני שלהם, "Exit Planet Dust". האלבום המשיך והפך לאחד התקליטים הנמכרים ביותר בבריטניה באותה שנה ומאז זוכה לזכותו בעזרה לשבור את הטכנו ואת תרבות הרייב למיינסטרים. מאז, The Chemical Brothers נשארו אחד מהדיג'ייז הגדולים משנות ה-90, כשהסאונד והאסתטיקה שלהם השפיעו על אינספור אמנים ותקליטנים אחרים בעקבותיהם. יתרה מכך, הם הצליחו להישאר רלוונטיים למרות שהם הוציאו מעט מאוד תקליטים חדשים בשנים האחרונות.

גרוב ארמדה

עד היום, Groove Armada זכור בעיקר בזכות הסינגל הלהיט "At The River", שיצא ב-1998 ועד היום ניתן לשמוע אותו ברדיו ובמועדונים. התקליט הוא רק דוגמה אחת לאופן שבו המוזיקה של הצמד הזה ידועה במיזוג אלמנטים של האוס, אלקטרוניקה וז'אנרים רבים אחרים. ואכן, הם נחשבים לחלוצים בתחום שיתופי הפעולה של "DJ-Producer", שזה תחום בו רבים מהדיג'ייז הגדולים משנות ה-90 וה-00 עשו את שמם. מאז יציאת "At the River", אנדי וטום המשיכו לטייל ולהוציא מוזיקה חדשה, לאחרונה ב-2018 עם יציאת אלבום האולפן העשירי שלהם, "Grow".

DJ Shadow

אחד התקליטנים הגדולים משנות ה-90 שהצליח להישאר רלוונטי לאורך השנים הוא DJ Shadow, שהחל את הקריירה המוזיקלית שלו בתחילת שנות ה-90 עם יציאת סדרת סינגלים בגודל 12 אינץ'. משם, הוא המשיך והוציא את אלבומו הראשון, "Endtroducing", אשר זכה ליצירת והשפעה על ז'אנרים של טריפ-הופ, דאונטמפו והיפ הופ אלטרנטיבי. מאז, DJ Shadow נשאר מופע פופולרי מאוד במעגל הדיג'יי, מטייל בעולם ומוציא מוזיקה חדשה בקצב קבוע. הוא גם אחד מהדיג'ייז הבודדים משנות ה-90 עם חשבון מאומת ב-Spotify, שזו דרך אחת למדוד ולכמת את הפופולריות של אמן בעידן הסטרימינג.

סשה

אחד התקליטנים הגדולים משנות ה-90 וה-00 שהמוזיקה שלו רלוונטית עד היום הוא סשה. הוא החל את הקריירה שלו בסוף שנות ה-80 ובילה את תחילת שנות ה-90 בתקליטן ברחבי בריטניה לפני שהתקבל לעבודה על ידי מועדון הלילה בלונדון Fabric כראש דיג'יי רזידנט בשנת 1995. מאז, הוא המשיך להיות אחד מהדיג'ייז המצליחים והמשתלמים ביותר ב- המעגל, מטייל באופן קבוע בעולם ואפילו יושב באולפן עם אמנים מפורסמים כמו The Chemical Brothers, שאיתם הפיק שני אלבומי אולפן. מאז שנות ה-90, סשה הצליח להישאר פופולרי מאוד, כאשר חברת התקליטים שלו "Fabric" זכתה בתואר המועדון הטוב בעולם במספר הזדמנויות. ואכן, הוא אחד התקליטנים הגדולים משנות ה-90 שהפופולריות שלו המשיכה לגדול בשנים האחרונות.

פול אוקנפולד

עוד אחד מהתקליטנים הגדולים משנות ה-90 שהמוזיקה שלו רלוונטית עד היום הוא פול אוקנפולד, שהקריירה שלו החלה ב-1987 כשהתקבל לעבודה כדיג'יי במועדון בלונדון בשם The Temple. משם, הוא המשיך ל-DJ במועדון האגדי, The Haçienda, ועשה הופעות אורח ברייבים ברחבי בריטניה לפני שהתקבל לעבודה ב-Radio One ב-1988. מאז, הוא המשיך ל-DJ בכמה מהמועדונים הטובים ביותר. פסטיבלים בעולם, כולל Creamfields וה- Hollywood Bowl האיקונית. מאז שנות ה-90, אוקנפולד נשאר דמות בעלת השפעה עצומה בעולם הדיג'ינג, כשקרדיט ההפקה שלו כולל שירים של The Rolling Stones ו-Muse. מבחינת פופולריות, הוא אחד התקליטנים הגדולים משנות ה-90 וה-00 שנדמה שהתהילה שלו רק גדלה עם כל שנה שעוברת.